Stowarzyszenie

Jako nieformalna grupa kolarska „Fenix Tychy” powstaliśmy w 2013 roku. Już wtedy stanowiliśmy zrzeszenie pasjonatów kolarstwa szosowego, którzy od tego momentu zaczęli startować w wyścigach pod jedną nazwą i w jednolitych strojach. Po pewnym czasie powstał też pomysł przekształcenia się w stowarzyszenie, jednak nie uzyskał on wówczas naszego poparcia i nadal funkcjonowaliśmy jako nieformalny „team”.

Zmiany przyniósł sezon 2016, który okazał się przełomowy w naszej historii. Nasze szeregi zasiliło kilku nowych, młodych zawodników, których liczne zwycięstwa na wyścigach przyczyniły się także do sukcesu naszej grupy. Przystąpieniem do naszej ekipy wyraziło także zainteresowanie kilku kolejnych doświadczonych zawodników, co zmieniło nieco nasze podejście: nie byliśmy już zgrupowaniem tych samych zawodników. Rozwinęliśmy się. Temat założenia stowarzyszenia powrócił.

10 grudnia 2016 roku odbyło się spotkanie, na którym za założeniem stowarzyszenia opowiedziała się większość obecnych — był to początek długotrwałego procesu formalnego. Po zebraniu założycielskim i przekazaniu dokumentacji do właściwego sądu rejonowego 28 lutego 2017 zostaliśmy zarejestrowani jako „Stowarzyszenie Sportowe Fenix Tychy”.

Chociaż trzon naszego stowarzyszenia stanowi grupa szosowa, mamy w swoich szeregach osoby z powodzeniem startujące w maratonach MTB oraz biegaczy. Naszymi celami są między innymi promocja sportu i rywalizacji sportowej, promocja miasta Tychy w środowisku sportowym oraz organizacja treningów grupowych.